„Programowaniem otwieramy nowe horyzonty” to innowacja, która miała swój początek 1 września 2016 roku w pierwszych klasach gimnazjum. U jej podstaw leży szerokie zainteresowanie uczniów informatyką. Już podczas rekrutacji mieli szansę określenia swoich zainteresowań i większość pierwszoklasistów wybrała zajęcia komputerowe.

Innowacja zbiega się również z pilotażem wprowadzania programowania dla uczniów na każdym szczeblu edukacji, w którym ZS10 bierze udział właśnie poprzez realizację tego typu zajęć. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://programowanie.men.gov.pl/

Do prowadzenia zajęć zostali poproszeni m.in. nauczyciele technikum, którzy na co dzień prowadzą lekcje programowania dla starszych uczniów. Nasi gimnazjaliści mają szansę poznać podstawy programowania w języku Scratch, a następnie C++, programują również  roboty Lego Mindstorms.

Programowanie wspomaga kształcenie takich umiejętności, jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów; sprzyja dobrej organizacji pracy, buduje kompetencje potrzebne do pracy zespołowej i efektywnej realizacji projektów. W warunkach szybko zmieniającej się technologii te umiejętności są ponadczasowe, trwalsze niż jakiekolwiek środowisko programowania czy aplikacje. Umiejętności nabyte podczas programowania są przydatne na zajęciach z innych przedmiotów, jak i później w pracy w różnych zawodach, niekoniecznie informatycznych. Umożliwiają przejście z pozycji cyfrowego konsumenta na pozycję cyfrowego twórcy oraz przyjęcie roli osoby władającej technologią, a nie tylko korzystającej z niej.

TECH braz 2020 mm