foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

I jeszcze przed premierą?

W dniu 17 października chętni uczniowie z warsztatów dziennikarsko-artystycznych, pod opieką p. B. Wyrzykowskiej - Piesik mieli okazję, aby w Teatrze Nowym zobaczyć próbę generalną spektaklu pt. "Top Dogs", którego premiera ma odbyć się 18 października w trakcie XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. Na wydarzenie przybyło wielu miłośników teatru, co świadczyć mogło o dużym zainteresowaniu danym pokazem.  

Spektakl traktował o ludziach i ich przeżyciach po stratach stanowisk w pracach, w których się spełniali. Wszyscy spotkali się w biurze pośrednictwa pracy, które jednocześnie było dla nich pomocą terapeutyczną. 

Nie zdradzając szczegółów można serdecznie polecić wybranie się do teatru na "Top Dogs", lecz trzeba przyznać, że spektakl nie należy do łatwych i nie musi przypaść każdemu do gustu. Z punktu widzenia ludzi młodych, którzy po obdarzeniu aktorów gromkimi brawami, między sobą rozwiewali wątpliwości względem różnych scen, każdy interpretował je inaczej. Niektóre wywoływały śmiech, niektóre mogły zgorszyć, jednak doszliśmy wspólnie do wniosku, że widowisko adresowane jest raczej dla starszych odbiorców, naszym kolegom z kl. III np. przypadło bardzo do gustu. Ale ich obycie z teatrem jest o wiele większe. 

Kamila Ciećka 2m 

Nie ma wolności!

Uczniowie z zajęć dziennikarskich oraz chętni maturzyści uczestniczyli w czwartek w próbie generalnej do spektaklu „Obywatel K.”, którego prapremiera odbyła się następnego dnia na deskach zabrzańskiego Teatru Nowego. Sztuka ta nawiązuje do kultowego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Człowiek z marmuru”, a jego główną bohaterką jest dziennikarka Agnieszka (Aleksandra Przybył). Zafascynowana historią nieznanego Kajetana (Ryszard Węgrzyn), który odmawia sprzedaży swojej działki pod budowę autostrady, rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie. Dociera do kilku wpływowych postaci, min. Prezydenta Miasta, biskupa, czy ministra. Jak się okazuje, wszystkich łączy działalność w Solidarności oraz osoba Kajetana, przemieniającego się w trakcie spektaklu z buntownika w cichego herosa. Jednak im głębiej Agnieszka kopie, tym większy spotyka opór i zepsucie świata…

obywatel K„Obywatel K.” przyciąga przede wszystkim niesamowitym pomysłem na scenografię. Dzięki nabudowanej scenie i niewielkiej przestrzeni widzowie są częścią przedstawienia i ciągle mają kontakt z aktorami. Sam układ jest metaforyczny- pośrodku znajduje się ogródek Kajetana, wokół którego dzieje się akcja sztuki. Na pochwałę zasługują również twórcy- dramaturg Artur Pałyga i reżyser Piotr Ratajczak. Niebanalny pomysł, obrazujący rzeczywisty stan naszego społeczeństwa, jest naszpikowany różnymi pytaniami o przyszłość oraz zasadność działalności Solidarności, która miała doprowadzić do wolności, której nie widać. „Obywatel K.” wręcz uderza we wszystkich opozycjonistów ze zdwojoną siłą i nie boi się odkrywać wad dzisiejszego ustroju.

Jednakże wiele do życzenia pozostawia gra aktorska Aleksandry Przybył. Nie zbudowała wiarygodnej postaci. Monotonnie pokazywała te same gesty i miny, czasami sztuczne, nie charakteryzujące prawdziwej dziennikarki. Po pierwszoplanowej roli można się było spodziewać zdecydowanie więcej. Można jej jednak wybaczyć, bo to jeszcze studentka.

Warto zobaczyć „Obywatela K.” chociażby ze względu na nietypowe ułożenie sceny, ale nie każdemu spektakl może przypaść do gustu. To nie jest sztuka lekka i przyjemna, dlatego ci, którzy szukają rozrywki i nie posiadają wiedzy, sięgającej do lat 80, mogą wielu aluzji nie zrozumieć.

Katarzyna Smutek kl. 2m

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!