foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

JAK ROZPOZNAĆ, ŻE DZIECKO SIĘGA PO NARKOTYKI. 

 Bardzo dużo młodych ludzi sięga po narkotyki przez ciekawość, często pod wpływem nacisków ze strony grupy rówieśniczej, bądź też z powodu problemów o których nic nie wiesz. Ważne byś w porę zauważył niepokojące oznaki używania, abyś umiał wysłuchać i spokojnie porozmawiać ze swoim dzieckiem. Jeśli dziecko samo przyjdzie do ciebie z tym problemem doceń, jakim zaufaniem cie darzy. Jeśli uznasz, że sam nie poradzisz sobie z problemem, nie wahaj się poszukać specjalistycznej pomocy, bo zwlekanie w tym przypadku działa na niekorzyść. 

Sygnały /oznaki kontaktu dziecka z narkotykami/

 • Nagłe zmiany nastroju i aktywności /duża aktywność, zmęczenie/. Izolowanie i zamykanie się w sobie.
 • Nagła zmiana grona dotychczasowych przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie.
 • Spadek zainteresowania szkołą, sportem, ulubionymi zajęciami.
 • Izolowanie się od innych domowników, spędzanie większości czasu samotnie w swoim pokoju.
 • Kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu.
 • Niewytłumaczine spóźnienia, późne powroty do domu, spędzanie nocy poza domem.
 • Tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne.

Zwróć uwagę na przedmioty w otoczeniu dziecka - małe foliowe torebki, lufki, papierki do robienia skrętów, białe lub kolorowe pastylki, kapsułki, kryształki, biały proszek, brązowozielone liście i nasionka, nagłe zainteresowanie hodowlą roślin, fajki, słodkawą woń oddechu. Zmiany zdrowotne - częste pociąganie nosem, popękane naczynka krwionośne, zwłaszcza na twarzy, nadpobudliwość, nadmierna gadatliwość, niepokój psychoruchowy, rozszerzone nie reagujące na światło źrenice, bezsenność, niepokój, spadek koncentracji uwagi. 

Co możesz zrobić

 • Niw wpadaj w panikę i nie działaj pochopnie.
 • Zastanów się dlaczego dziecko sięgnęło po narkotyk.
 • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, ale nie atakuj, nie krytykuj i nie obwiniaj go. Powiedz, ze się martwisz i chcesz mu pomóc.
 • Nie rozmawiaj z dzieckiem, gdy znajduje sie pod wpływem narkotyku, poczekaj, aż przestanie działać.
 • Pomyśl jak najlepiej pomóc swojemu dziecku, zastanów się jakie masz możliwości, jakie są mocne strony waszych relacji.
 • Skorzystaj z pomocy specjalistów.
 • Zapobiegaj - tak wcześnie jak to możliwe, od chwili narodzin. Twoja miłość i mądrość to najpewniejszy sposób, aby uchronić dziecko przed narkotykami.

Gdzie szukać pomocy

Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu, Park Hutniczy 6, tel. 032 278 11 99

Stowarzyszenie KARAN - infolinia dla osób z problemem narkotykowym 0 800 120 289

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

RODO

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!