foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

Jak wybrać szkołę ponadgimnazjalną...

Ucząc się w gimnazjum musisz mieć świadomość, że ukończenie tej szkoły to stanowczo za mało, aby w przyszłości znaleźć pracę. Przede wszystkim powinieneś zdobyć zawód. Zastanawiając się nad tym czym chcesz się w przyszłości zajmować odpowiedz sobie na pytania:

• Które z twoich zalet mogą się przydać w twojej przyszłej pracy?
• Czy jest coś w czym pomagasz innym?
• Czego uczysz się najszybciej?
• Jakich informacji poszukujesz poza programem szkolnym?
• Co lubisz najbardziej robić w czasie wolnym?
• Czy masz jakieś ograniczenia zdrowotne?
• Jak długo chciałbyś się jeszcze uczyć?

Kiedy już zdobędziesz informacje o sobie to rozpocznij poszukiwanie odpowiedniego dla ciebie zawodu. Pomoże ci w tym informator dla gimnazjalistów, który znajdziesz tutaj.

Teraz możesz wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Powinieneś wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne typy szkół.

Zasadnicza szkoła zawodowa. Nauka w niej trwa 2 lub 3 lata w zależności od zawodu. Trzy dni w tygodniu są przeznaczone na lekcje w szkole, pozostałe dwa na praktykę odbywającą się najczęściej w zakładzie pracy, który znajdzie sobie uczeń.

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej jest najlepiej przygotowany do podjęcia pracy ponieważ ma zawód i doświadczenie zdobyte podczas praktyk. Może też kontynuować naukę w technikum uzupełniającym lub liceum dla dorosłych.

Technikum. Nauka w nim trwa 4 lata i wymaga przyswajania wiedzy zarówno z przedmiotów ogólnych jak i zawodowych. Zajęć praktycznych jest niewiele. W klasie IV uczniowie zdają maturę, a miesiąc później egzamin zawodowy, który jest warunkiem zdobycia dyplomu technika. Absolwent tej szkoły może podjąć pracę lub kontynuować naukę na studiach.

Liceum ogólnokształcące. To szkoła dla osób, które planują ukończyć studia wyższe lub szkołę policealną w celu zdobycia zawodu. Edukacja w niej trwa 3 lata i najlepiej przygotowuje do egzaminu maturalnego ze względu na możliwość uczenia się w stopniu rozszerzonym wybranych przedmiotów.

Liceum profilowane. Nauka w nim trwa 3 lata. Oprócz przedmiotów ogólnych w programie przewidziane są przedmioty zawodowe, jednak nie dają one uprawnień do wykonywania zawodu. Jest to propozycja dla osób, które nie chcą się uczyć w zasadniczej szkole zawodowej, a nie czują się na siłach aby ukończyć liceum ogólnokształcące czy technikum. Absolwenci liceum profilowanego najczęściej kontynuują naukę w szkole policealnej, ale osoby które zdały maturę mogą studiować również na uczelniach wyższych.

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!