foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

Jak zaplanować swoją przyszłość...

Wybierając liceum ogólnokształcące już w pierwszym roku nauki musimy podjąć decyzję o tym jakich przedmiotów chcemy się uczyć w stopniu rozszerzonym. Ma to oczywiście bezpośredni związek z możliwością zdawania tych przedmiotów na maturze, co przekłada się na wachlarz wyboru kierunków studiów. Na końcu tego „łańcucha” edukacyjnego jest zdobycie zawodu.

Sytuacja ta dotyczy również młodzieży technikum i liceum profilowanego, przy czym uczniowie nie są zmuszeni podejmować decyzji edukacyjnych już w pierwszym roku nauki. Absolwenci technikum mogą wejść na rynek pracy nie kontynuując edukacji. Niektórzy uczniowie liceum zapewne wybiorą szkołę policealną, która nie wymaga zaliczenia matury. Wszystkich jednak dotyczy planowanie swojej kariery zawodowej.
Proponuję, aby rozpocząć od wizji swojej przyszłej pracy. Nawet osoby, które ukończą szkołę z dyplomem technika informatyka czy elektronika mogą na różne sposoby wykorzystać swoje umiejętności. Informacje o tym w jakim zawodzie mógłbyś się zrealizować zdobędziesz wykonując test kariery, który możesz znaleźć tutaj.

Część zawodów wymaga wykształcenia wyższego. Potrzebne ci będą podstawowe informacje na temat możliwości studiowania.
Edukacja na uczelni wyższej może się odbywać w trybie stacjonarnym, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku lub niestacjonarnym, polegającym na zjazdach weekendowych co drugi tydzień. Zdarza się też, że zajęcia odbywają się w formie studiów wieczorowych.

Naukę po maturze zaczynamy na studiach I stopnia czyli licencjackich, które trwają 3 lata lub inżynierskich 3,5-letnich. Potem możemy kontynuować edukację na studiach II stopnia czyli magisterskich trwających 2 lata lub 1,5 roku w przypadku inżyniera. Niektóre kierunki wymagają kształcenia jednolitego magisterskiego, trwającego 5 lub 6 lat np. medycyna, psychologia, prawo.

Województwo śląskie oferuje szeroki wachlarz uczelni państwowych, gdzie nauka w trybie stacjonarnym jest darmowa (za równoległe studia niestacjonarne trzeba płacić). Wykaz tych uczelni możesz sprawdzić tutaj.

Rynek uczelni niepublicznych jest bardzo dynamiczny i szybko dostosowuje się do potrzeb społecznych. Tu za edukację trzeba płacić, jednak istnieją różne możliwości stypendiów obniżających koszty nauki.

Również bardzo dynamiczna jest oferta szkół policealnych, które wymagają tylko ukończenia szkoły średniej. Spośród kierunków przez nie proponowanych warto ukończyć te, które dają dyplom technika.

Wszystkim, którzy po ukończeniu technikum lub innej szkoły dającej zawód postanowią pracować polecam kursy kwalifikacyjne i staże. Osoby, które nie są uczniami lub studentami dziennymi mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. Informacje na temat jego działalności znajdziesz tutaj.

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!