foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
+48 32 271 11 77
school@zs10.zabrze.pl

Zespół Szkół nr 10

41-807 Zabrze, ul. Chopina 26

Jak pomóc dziecku wybrać zawód...

Na wybór zawodu przez młodego człowieka ogromny wpływ ma działanie wychowawcze rodziny. Zwykle rodzice mają plany dotyczące przyszłości swoich dzieci. Zdarza się, że chcą aby potomstwo osiągnęło to, czego sami nie zdołali zrealizować. Oczywiście w trakcie podejmowania decyzji zawodowych wsparcie najbliższych jest niezbędne, jednak kluczem do sukcesu jest samodzielność, dojrzałość i odpowiedzialność samego dziecka. W przeciwnym wypadku młody człowiek narażony jest na niepowodzenia edukacyjne, a w przyszłości na niezadowolenie z wykonywanej pracy.

Zastanawiając się nad wyborem zawodu trzeba przeanalizować stan zdrowia dziecka. W przypadku wad zmysłów, niepełnosprawności ruchowej, choroby przewlekłej potrzebna jest opinia lekarza i pomoc doradcy zawodowego do podjęcia właściwej decyzji. Często jednak młody człowiek nie ma świadomości swoich ograniczeń zdrowotnych np. nie wie o alergii na środki czy materiały, które są używane w danej pracy.

Jednym z elementów decydujących o predyspozycjach do danego zawodu są zainteresowania. Rodzice mają ogromny wpływ na tę sferę życia dziecka poprzez pobudzanie do zdobywania nowych doświadczeń oraz umożliwianie rozwijania zainteresowań. Ważna jest tu otwartość na nowe pomysły młodego człowieka.

W środowisku rodzinnym dziecko zdobywa kompetencje, które pomagają mu w rozwiązywaniu problemów i kształtowaniu właściwych relacji z innymi ludźmi. To właśnie takie cechy jak pracowitość, odpowiedzialność, wytrwałość, samodzielność, umiejętność pracy w zespole zadecydują o sukcesie edukacyjnym i zawodowym młodego człowieka.

Niezbędnym elementem podejmowania decyzji jest poszukiwanie informacji o zawodach. Rodzice mogą motywować dziecko do znalezienia właściwych treści w internecie lub skorzystania z pomocy doradcy zawodowego. Informacje powinny zawierać nazwę zawodu, typowe zadania zawodowe, specjalności występujące w ramach zawodu, opis kwalifikacji i kompetencji oraz charakterystykę środowiska pracy.

W poniższych instytucjach uczniowie i rodzice mogą skorzystać z usług doradcy zawodowego:

• Zespół Szkół nr 10
Ul. Chopina 26
Tel. 32 271 11 77

• Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Ul. 3 Maja 91
Tel. 32 271 19 51

• Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego
Ul. 3 Maja 95
Tel. 32 271 33 15

 

Polish Croatian English French German Italian Slovak Spanish Turkish

TECH braz 2020 mm

wst

relpol

phoenix contact

LAPP GROUP

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!